İşte Halkbank Kumpası Gerçeği

Halkbank kumpası nasıl başladı? Hakan Atilla davasında ABD-FETÖ işbirliği

 

Hakan Atilla davasında ABD-FETÖ işbirliği nasıl yapıldı? Halkbankkumpası nasıl başladı? Hakan Atilla davasının perde arkasındaki ABD-FETÖ işbirliği nasıl gelişti? Hakan Atilla´nın 28 ay hapis cezasına mahkum edildiği kumpas davası FETÖ´cü polislerin Emniyet´ten kaçırdıkları sahte belgelerle başlatıldı. ABD-FETÖ işbirliği ile ilgili tüm detaylar.

Hakan Atilla´nın yargılanıp 27 Mart 2017´de tutuklandığı kumpas davası FETÖ´cü polis amirlerinin 8 Aralık 2013 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü´nden kaçırdığı yasa dışı ses kayıtları ve teknik takip tutanakları üzerinden New York Güney Bölge Eski Savcısı Preet Bharara tarafından başlatıldı. Atilla için tutuklama kararını veren New York Güney Bölge Hâkimi Richard Berman´ın FETÖ´ye yakınlığı ile bilinen YKK (YükseKarkınKüçük) Avukatlık Ortaklığı´nın tertiplediği ve İstanbul´da gerçekleşen sempozyumda Başkan Recep Tayyip Erdoğan´ı hedef aldığı ortaya çıkmıştı. Berman, FETÖ´nün KHK ile kapatılan yayın organı Today´s Zaman´a röportaj vermişti. ABD´deki kumpas davasında FETÖ firarisi Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz tanıklık yapmıştı. Atilla´nın tutuklama kararı verilmesine gerekçe gösterilen davada; Türkiye´nin İran´a yönelik ambargoyu Halkbank üzerinden ihlal ettiği ve ABD ekonomisini zarara uğrattığı iddia edildi. Fakat, İran´a yönelik ambargo kararı alındığı dönemde ABD´de faaliyet gösteren birçok şirket de ülkeyle iş yapıyordu.

KUMPAS NASIL BAŞLADI?

19 Ağustos 2010 tarihinde ABD yönetimi, Türkiye´ye bir heyet göndererek İran ile iş yapan şirketleri ´cezalandırırız´ tehdidinde bulunmuştu. Washington, İran´a yaptırımları ihlal eden Türk şirket ve bankaların kara listeye alınacağını bildirmişti.

11 Nisan 2013 tarihinde ABD´li vekiller Halkbank´a yaptırım istemişti. 17 Aralık 2013 tarihinde 17-25 Aralık yargısal darbe girişimi başlatılmıştı. FETÖ´nün kara kutusu olan ve yurtdışına kaçan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz ve Celal Kara işadamları ve Halkbank genel müdürü hakkında gözaltı kararı çıkartmıştı. 25 Aralık 2013 tarihinde FETÖ´cüler kumpası devam ettirmişti. Tarih 21 Mart 2016´yı gösterdiğinde işadamı Reza Zarrab, İran´a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD´yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlarını işlediği iddiasıyla Miami´de tutuklanmıştı.

27 Mart 2017 tarihinde ise bankanın faaliyetleri kapsamında ABD´ye giden Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Amerika´da tutuklanmıştı.

ABD EKONOMİSİNİ ZARARA UĞRATTIĞI İDDİASI DOĞRU MU?
Mehmet Hakan Atilla´nın tutuklama kararı verilmesine gerekçe gösterilen davada; Türkiye´nin İran´a yönelik ambargoyu Halkbank üzerinden ihlal ettiği ve ABD ekonomisini zarara uğrattığı iddia ediliyor. Bu iddia gerçeği yansıtmıyor. Türkiye ABD´nin tek taraflı ambargo kararını tanımadı.

TÜRKİYE AMBARGOYU TANIMADI, 2002´DE İRAN İLE 1 MİLYAR DOLAR OLAN İHRACATIMIZ, 2012´DE İSE 10 MİLYAR DOLARA ÇIKTI
Türkiye; İran´dan alınan petrol ve doğal gaza karşı altın ihraç etti. 2002´de İran ile sadece 1 milyar dolar olan ihracatımız, 2011´de 3,5 milyar dolara, 2012´de ise 10 milyar dolara çıktı. Türkiye ve İran arasında 2011´de ithalat-ihracat açığı 9 milyar dolar iken 2012´de söz konusu rakam 2 milyar dolara indi. Halkbank üzerinden yapılan işlemlerle Türkiye kazandı, İran kazandı, ABD doları kaybetti.

TUTUKLAMA KARARI VEREN HAKİM BERMAN, FETÖ´NÜN SEMPOZYUMUNDA ERDOĞAN´I HEDEF ALDI!
Rıza Sarraf ve Mehmet Hakan Atilla için tutuklama kararı veren New York Güney Bölge Hâkimi Richard Berman, FETÖ´nün çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayan ses kayıtlarını mahkemede dinletti.

Berman, FETÖ´ye yakınlığı ile bilinen YKK (YükseKarkınKüçük) Avukatlık Ortaklığı´nın tertiplediği sempozyumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ı hedef almıştı.?

Berman, 17 Aralık yargısal darbe girişiminden 5 ay sonra katıldığı sempozyumda, Cumhurbaşkan Erdoğan´ı hedef alarak "Bana göre kesinlikle tek adam iktidarı hukuk devleti ilkesi ile değiştirilmelidir" iddiasında bulundu.

Berman, kumpas davalarına karışan FETÖ´cü hâkim, savcı ve polis amirlerinin görevden alınmasını da eleştirerek "Hukuk devleti ilkesi, aktif şekilde soruşturmaları izleyen hâkim-savcıların kovulmasını, polislerin görev yerinin değiştirilmesini, soruşturmaların durdurulmasını, mahkeme kararlarına saygısızlığı, her türlü iletişimin engellenmesini ve yargının domine edilmesini engelleyen ilkedir"ifadelerini kullandı.

 

ABD´li yargıç Richard Berman 

FETÖ´nün KHK ile kapatılan yayın organı Today´s Zaman´dan Sevgi Akarçeşme´ye röportaj da veren Berman, hukuk devletinin Türkiye´de saldırı altında olduğunu, yargı bağımsızlığına karşı mücadele verildiğini iddia etmişti. Berman, 17 Aralık hakkında ise 17 Aralık 2013´te yasal süreçlerin kesintiye uğratıldığını savunarak, "Oyun sürerken kuralları değiştirmek uygun değildir" demişti.

Berman, Anayasa Mahkemesi´nin Twitter yasağını iptal kararının doğru olduğunu söyleyerek de FETÖ´ye açık destek vermişti.

SEMPOZYUMUN OTEL, KONAKLAMA VE UÇAK BİLETLERİ FETÖ´DEN
8-9 Mayıs 2014´te İstanbul Bosphorus Four Seasons Oteli´nde düzenlenen "Adalet ve Hukuk Devleti" konulu sempozyumun otel, konaklama ve uçak biletlerinin FETÖ´nün kozmik avukatlık bürosu Yüksel-Karkın- Küçük (YKK) Avukatlık Ortaklığı tarafından ödendi. Berman´ın da aralarında bulunduğu katılımcıların kaldığı otele 264 bin 869 TL ödendiği tespit edildi.

FETÖ´NÜN KOMİSER YARDIMCISI KORKMAZ, ABD´DEKİ KUMPAS DAVASINDAN TANIKLIK YAPTI!
FETÖ firarisi Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz, ABD´deki kumpas davasında tanıklık yaptı. ABD hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna, "Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda 900 dolarverdi. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 50 bin dolar verdi. Oturduğum apartmanı savcılık tuttu, kirasını savcılık ödüyor" yanıtı verdi.

FETÖ firarisi eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz´ın, 17 Aralık yargı darbe girişiminin başarısız olmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü´nde FETÖ´nün yasadışı evraklarını imha ettiği ortaya çıkmıştı. 25 Aralık 2013 ve öncesindeki 3 aylık dönemi kapsayacak şekilde kamera kayıtlarını inceleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü, önemli bulgulara ulaştı. Eski Komiser Hüseyin Korkmaz´ın, 17-25 Aralık darbe girişimini yöneten İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı´nın görevden alınmasının ardından FETÖ´nün yasadışı dinleme ve teknik takip tutanaklarını imha ederken çekilmiş görüntülere ulaşılmıştı.

GECE YARISI KUMPAS TOPLANTISI
Korkmaz´ın, 17 Aralık´tan 4 gün sonra 21 Aralık 2013´te Vatan Caddesi Emniyet Müdürlüğü´nde saat 20.23.32 ve 20.44.17 aralığında 11 numaralı odadan elinde evraklarla çıktığı ve oda önünde bulunan kâğıt kıyma makinesinde imha işlemi yaptığı belgelendi. Görüntülerde, 17 Aralık kumpasını yöneten Savcı Celal Kara´nın, kumpastan 4 gün önce emniyette FETÖ´cü polis amirleriyle gece yarısı toplantı yaptığı, toplantıda Korkmaz´ın da olduğu tespit edildi. Celal Kara´nın, 13 Aralık 2013´te saat 20.52.18´de şubeye geldiği, 3 saat 24 dakika boyunca 17 Aralık kumpasının polis ayağında yer alan Mehmet Akif Üner, Mehmet Fatih Yiğit ve Hüseyin Korkmaz´la görüştüğü saptandı..

HALKBANK KUMPASI NASIL BAŞLADI?

ABD´DEN İRAN İLE İŞ YAPAN ŞİRKETLERİ ´CEZALANDIRIRIZ´ TEHDİDİ

19 Ağustos 2010: ABD yönetimi, Türkiye´ye bir heyet göndererek İran ile iş yapan şirketleri ´cezalandırırız´ tehdidinde bulundu.
ABD Hazine Bakanlığı Terör Finansmanı ve Mali Suçlardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Daniel Glaser´in başkanlığını yaptığı heyet, Türkiye Bankalar Birliği, DEİK ve bazı büyük Türk şirketlerinin temsilcileri ile görüştü. Daniel Glaser, Türk bankalarının üst düzey temsilcilerini İran bankaları ile çalışmamaları konusunda uyardı. Washington, İran´a yaptırımları ihlal eden Türk şirket ve bankaların kara listeye alınacağını bildirdi.

ÇAĞLAYAN: "BİZİ SADECE BM´NİN KARARI BAĞLAR. ABD´NİN Kİ DEĞİL"

Eylül 2010:
 Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye´nin önde gelen bankalarının üst düzey yöneticileriyle buluştu.
Çağlayan banka yöneticilerine cesur olmalarını istedi ve "Birleşmiş Milletlerin ambargo kararı nükleer amaçlı eşyaya yönelik. Hem bunla ilgili mal satışına hem finansal hareketlere? Buna tabi ki uyuyoruz uyacağız. Türkiye yanı başında sorunlu bir ülke ister mi hiç? Kendi bölgemizde her zaman barışı savunuyoruz. Yalnız bir de ABD´nin yayınladığı ambargo kararı var. Her türlü finansman hareketlerine yasak getiren bir düzenleme. Açık söyleyeyim. Bizi sadece BM´nin kararı bağlar. ABD´nin ki değil" dedi.

66 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT YAPTI. BUNUN 2 MİLYAR DOLARI TÜRKİYE, 25 MİLYAR DOLARI AVRUPA ÜLKELERİYLE
Çağlayan, "Olaylara net bakmak gerekir. Size birkaç rakam vermek istiyorum. 2009 yılında İran 66 milyar dolarlık ithalat yaptı. Bunun 2 milyar doları Türkiye, 25 milyar doları Avrupa ülkeleri. Neredeyse 40 milyar doları ise doğrudan ya da dolaylı yollarla mal satan ABD´li firmalar. Gerçek resim bu" ifadelerini kullandı.

25 Ekim 2010: Cumhuriyet gazetesine konuşan ABD Hazine Bakanlığı´nın Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Stuart Levey, "Ankara yaptırımlara uymalı. Türkiye İran için güvence olmamalı" dedi.