İşte Muhammed Mursi´nin hayatı

Mısır eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi, mahkeme salonunda şehit oldu.

 

Mısır´ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde 8 Ağustos 1951 tarihinde doğan Muhammed Mürsi İsa el-Eyyat, 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır Silahlı Kuvvetlerinin askeri darbe yapması sonucu devrilmişti. Darbeci general Sisi´nin yaptığı darbe sonucu hapse atılmıştı.Mısır´ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkemesalonunda hayatını kaybetti. Mısır devlet televizyonunun haberine göre, Mursi mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi. Söz konusu duruşmada ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı "casuslukla" suçlanacaktı.

Mısır´ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda şehit oldu.

İşte Muhammed Mursi´nin hayatı

Ülke tarihinde ilk demokratik serbest seçimlerle ilk kez işbaşına gelen eski CumhurbaşkanıMuhammed Mursi, 3 Temmuz 2013´de dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

GÖRÜLEN DAVADA "CASUSLUKLA" SUÇLANACAKTI

Mısır devlet televizyonunun haberine göre, Mursi mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi.

İşte Muhammed Mursi´nin hayatı

Söz konusu duruşmada ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı "casuslukla" suçlanacaktı.

İşte Muhammed Mursi´nin hayatı

MUHAMMED MURSİ KİMDİR?

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde, Mısır´ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğdu.

İşte Muhammed Mursi´nin hayatı

Beş kardeşin en büyüğü olan Muhammed Mursi ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi annesi ise ev hanımıydı. Mühendislik lisansını Kahire Üniversitesi´nde aldı (1975 ve 1978). Mühendislik doktorasını

Güney Kaliforniya Üniversitesi´nde tamamladı (1982). Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi´nde yardımcı doçent oldu (1982-1985). Ardından eğitim vermek için Mısır´daki Zagazig Üniversitesi´ne geldi.

Lisans eğitimini 1975 senesinde Kahire Üniversitesinde onur belgesi ile başarılı bir şekilde tamamladı. Daha sonra Metalurji üzerine yüksek lisans yaptı. Aynı şekilde Güney Kaliforniya Üniversitesinden başarı bursu kazandı ve doktora eğitimini burada 1982 senesinde tamamladı.]

İşte Muhammed Mursi´nin hayatı
 

Amerika Birleşik Devletlerindeki Güney Kaliforniya Üniversitesinde 1982-1985 yılları arasında yardımcı profesör görevini üstlendi. Zagazig Üniversitesi´nde 1985 senesinden 2010 senesine kadar mühendislik fakültesi dekanı olarak görev yaptı..

İşte Muhammed Mursi´nin hayatı

Bunların yanı sıra Libya´daki Trablus Üniversitesi, Kahire Üniversitesi, Zagazig Üniversitesi, Güney Kaliforniya Üniversitesinde çalışmalar yapmış olup "Zemin Sertleşme Çözümleri" alanında onlarca çalışması vardır. Zagazig Üniversitesi´nde eğitim heyetine üye olarak seçilmiştir. Aynı şekilde Nasa´da görev yapmıştır. Metalurji alanındaki tecrübesini burada kazanmış ve çeşitli buluşlarda katkıda bulunmuştur

İşte Muhammed Mursi´nin hayatı

İdeolojik bakımdan yakın olduğu Müslüman Kardeşler hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursi 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler´in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi. Tam 5 yıl Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı. 2011 Mısır Devrimi´ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler´in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi´nin başkanı seçildi.

2012 Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçimleri´nde Müslüman Kardeşler´in aday gösterdiği Hayrat Şatır´ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi. Yoğun seçim kampanyası yürüttü. İlk turda %25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da %51.73 oy alarak, 5. cumhurbaşkanı oldu.

2012?13 Mısır protestoları adıyla bilinen, 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan büyük gösteriler sonucu Mısır ordusu askeri bir müdahale ile yönetime el koydu. Mursi ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve yandaşlarına direnmelerini söyledi.

İşte Muhammed Mursi´nin hayatı

16 Mayıs 2015 günü mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı. 16 Haziran 2015 günü hakkında açılan "casusluk" davasından müebbet hapse mahkum olurken, "cezaevi baskınları" davasında ise mahkeme idam kararını onadı.

İşte Muhammed Mursi´nin hayatı
 
İşte Muhammed Mursi´nin hayatı
 
İşte Muhammed Mursi´nin hayatı
 
İşte Muhammed Mursi´nin hayatı
 
İşte Muhammed Mursi´nin hayatı