İzmir´de Fetö Operasyonu,66 Gözaltı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı´nca, FETÖ´nün TSK´daki yapılanması ve Bylock kullanıcı üyelerine yönelik iki ayrı operasyonda toplam 66 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

 

FETÖ silahlı terör örgütünün mahrem yapılanması içerisinde faaliyet gösteren sorumlu düzeydeki şahısların TSK içerisinde örgüt mensubu şahıslar ile örgütsel toplantı, buluşma vb. konularda iletişimlerini 2 adet Tekel bayi/büfe/kontörlü hattından sağladıklarının tespiti üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı´nca başlatılan soruşturma kapsamında bu sabah İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Eskişehir, Balıkesir, Kocaeli, Konya, Kayseri, Erzurum, Ardahan, Manisa ve Aydın illerinde operasyon grrçekleştirildi.

Eş zamanlı operasyonlarda Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Komutanlıklarında halen aktif görevde bulunan 9 Üsteğmen, 20 Astsubay, 3 Askeri öğrenci, 4 ihraç Astsubay, 1 emekli Astsubay ve 4 ilişiği kesilen askeri öğrenci olmak üzere toplam 41 asker şüpheli hakkında arama, el koyma, gözaltı talimatı verildi.

Operasyonu İzmir Terörle Mücade Şube Müdürlüğü ekipleri yürütüyor.

Ayrıca yine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı´nca yürütülen başka soruşturmalar kapsamında örgütün kripto haberleşme aracı BYLOCK kullandıkları tespit edilen ve aralarında İzmir´de faaliyet gösteren Vakıf Üniversitesinde görevli 1 Yardımcı Doçent, 1 Araştırma görevlisi, 1 Kalp damar cerrahisi uzmanı doktorun da bulunduğu toplam 25 sivil kişi hakkında da arama, el koyma ve gözaltı talimatı verildi.

Bu operasyonu ise İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yerine getiriyor.

Her iki operasyonda gözaltı talimatı verilen toplam şüpheli sayısı 66