Mansur Yavaş´a Şok

Mansur Yavaş hakkında iddianame düzenlendi.

 

´Millet İttifakı´nca desteklenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı CHP´li Mansur Yavaş hakkında 600 bin dolarlık senedin tahsili için ihtilafa düştüğü iş insanı Necmettin Kesgin´in şikayeti üzerine ´görevi kötüye kullanma´ ve ´kişilerin huzur ve sükununu bozmak´ suçlarından iddianame düzenlendi. İddianame, Ankara Batı 4´üncü Ağır Ceza Mahkemesi´nce kabul edildi. Mahkeme heyetinin, 10 gün içinde Yavaş´ın yazılı savunmasını alacağı ve dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi´ne göndereceği öğrenildi.

Mansur Yavaş ve Necmettin Kesgin arasındaki ihtilaf, SAMAŞ adlı şirket tarafından pazarlama işinden doğan alacaklar nedeniyle Kayseri Şeker´e dava açılmasıyla başladı. Kayseri 1´inci Asliye Ticaret Mahkemesi´nce SAMAŞ´ın sözleşmeden doğan alacakları yönünden dava kabul edildi, cezai şart yönünden ise reddedildi. Bunun üzerine SAMAŞ´ın avukatı M.G., dava harcının yüksek olması nedeniyle iş insanı Necmettin Kesgin´den müvekkil şirketi adına maddi yardım istedi. Firmaya destek vermeyi kabul eden Kesgin, cezai şart yönünden Yargıtay´da süren dava ile ilgili Mansur Yavaş´tan destek istedi.

SAMAŞ tarafından dava sürecinde verilen maddi desteklerin karşılığı olarak 600 bin dolarlık senet Kesgin´e verildi. Bir süre sonra SAMAŞ ile Keskin ihtilafa düştü. Mansur Yavaş, iddiaya göre ara buluculuk yaparak Kesgin´e verilen 600 bin dolarlık senedi ihtilaf çözülünceye kadar ´yediemin´ olarak aldı. Mahkeme heyeti, davanın ilk kalemi olan sözleşmeden doğan 11,5 milyon liralık alacağın SAMAŞ´a ödenmesine hükmetti ve para tahsil edildi. SAMAŞ tarafından Kesgin´e 3,5 milyon lira, Yavaş´a da açıklanmayan miktarda ödeme yapıldı.

 

YAVAŞ´A ´KÖTÜ NİYET´ TAZMİNATINI YARGITAY ONADI

 

Mansur Yavaş, iddiaya göre SAMAŞ´tan aldığı 3,5 milyon TL´nin 1 milyon TL´sini Necmettin Kesgin´den isteyince bu kez ikili arasında uyuşmazlık oldu. Bunun üzerine Yavaş, Kesgin´den aldığı 600 bin dolarlık senedi Ankara 29´uncu İcra´da takibe koyarak tahsil etmek istedi. Keskin, söz konusu senetteki imzanın kendisine ait olmadığı iddiasıyla 1´inci İcra Hukuk Mahkemesi´nde itiraz davası açtı. Yapılan incelemede senetteki imzanın Kesgin´e ait olmadığı tespit edildi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, Yavaş´ı 329 bin 736 TL ´kötü niyet´ tazminatı ve 164 bin 768 TL para cezası ödemeye mahkum etti. Mahkemenin kararı, Yargıtay tarafından da onandı.

 

TİCARET MAHKEMESİ, TAZMİNATIN TAHSİLİNİ DURDURDU

 

Necmettin Kesgin ayrıca 6´ncı Ticaret Mahkemesi´nde Mansur Yavaş´a borçlu olmadığı iddiasıyla ´menfi tespit´ davası açtı. Yavaş da bunun karşılığında 11´inci Asli Ticaret Mahkemesi´nde eş zamanlı olarak ´hizmet sözleşmesinden kaynaklı alacak´ davası açtı. Bu iki dava 6´ncı Ticaret Mahkemesi´nde birleştirilirken, mahkeme 1´inci İcra Hukuk Mahkemesi´nce verilen ve Yargıtay tarafından da onanan ´kötü niyet´ tazminatının tahsilini durdurdu. Mahkeme, sahte senedi yeniden incelenmesi için Adli Tıp Kurumu´na gönderdi. Adli Tıp Kurumu´nca da senette yer alan imzaların ve yazıların Kesgin´e ait olmadığı raporlanırken, şimdi mahkemenin vereceği karar bekleniyor.

 

KESGİN´E ´SAHTECİLİK´TEN CEZA

 

Mansur Yavaş´ın, kendisine sahte senet verip, şantaj yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunması üzerine Necmettin Kesgin hakkında Ankara 8´inci Ağır Ceza Mahkemesi´nde dava açıldı. Yargılama sonucu sanık Kesgin, ´resmi belgede sahtecilik´ suçundan 4 yıl, ´şantaj´ suçundan 1 yıl 3 ay 6 gün, ´özel hayatın gizliliğini ihlal´ suçundan 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 6 yıl 6 ay 6 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bunun üzerine Kesgin, karara itiraz etti. Dosyanın Bölge Adliye Mahkemesi´nde incelemesi sürüyor.

 

KESGİN´İN ŞİKAYETİ BU KEZ YAVAŞ İÇİN İDDİANAME

 

Dava sürecinde Necmettin Kesgin, 6 Kasım 2017´de avukatı Özgür Ilgaz aracılığıyla Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü´ne Mansur Yavaş´la ilgili şikayet dilekçesi verdi. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü´nce de inceleme sonucu Yavaş hakkında soruşturma izni verildi. Dosya, suçun işlendiği yere en yakın ağır ceza mahkemesi bulunan Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderildi. Savcılık, Mansur Yavaş hakkında, ´görevi kötüye kullanma´ ve ´kişilerin huzur ve sükununu bozma´ suçlarından iddianame düzenledi.

 

´MÜKERRER TAHSİLAT´

 

İddianamede Mansur Yavaş´ın 600 bin dolar bedelli senedin tahsili amacıyla şikayetçi hakkında Ankara 29´uncu İcra Müdürlüğü´nde başlattığı takip bulunduğu halde aynı alacağa ilişkin teminat olarak verilen ve bedelsiz kaldığını bildiği aynı senedin tahsili amacıyla müşteki hakkında Ankara 8´inci İcra Müdürlüğü´nde yeniden takip başlatmak suretiyle ´mükerrer tahsilat´ yapmaya çalışarak, görevini kötüye kullandığı iddia edildi.

 

MESAJLAR İDDİANAMEDE

 

İddianamede ayrıca Mansur Yavaş´ın Necmettin Kesgin´in cep telefonuna farklı zamanlarda gönderdiği ´İş büyüyor´, ´Vakit yok anlasana, cumartesi pazar bu iş sonuçlanmalı´, ´Pazartesi çok geç olabilir, hala ödemiyorsun borcunu, bu iş çok uzadı, bu hafta bitmesi gerekiyor´, ´Gün ver, cevap vermezsen kodese hazırlık yap, sahtekar kafan mı basmıyor´, ´Duyduğuma göre seni bu hafta öpeceklermiş, öyle duydum çok sevindim´, ´Ben icraya veriyorum, bugün, git oraya yatır borcunu, gözüme de gözükme, belanı da başkasından bul´, ´Harç parası yetişmedi, yarına kaldı. Üstüne vekalet ücreti binecek, faiz vs. yarın öderim dersen mesaj yaz, yazmazsan ödemiyorum demektir. Sonuçlarına katlanacaksın´, ´Annen ne diyecek eve haciz gelince, ya nişanlının yüzüne nasıl bakacaksın´, ´Hayatın kayıyor sahtekar´ mesajlarına da yer verildi.

 

YAVAŞ, 10 GÜN İÇİNDE SAVUNMA YAPACAK

 

İddianame, Mansur Yavaş´ın ´görevi kötüye kullanma´ ve ´kişilerin huzur ve sükununu bozma´ suçlarından 3 yıl 9 aya kadar hapis cezasıyla yargılanabilmesi için son soruşturma izninin verilmesi amacıyla Ankara Batı 4´üncü Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderildi. Mahkeme, iddianameyi kabul ederek, Yavaş hakkında kovuşturma iznini verdi. Yasalara göre, Yavaş, 10 gün içinde mahkemeye yazılı savunmasını gönderecek. Mahkeme, savunmayı aldıktan sonra dosyayı Ankara Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderecek ve dava açılacak.

.