Millet İttifakı Adıyaman´ı Saadet´e Verdi

Millet İttifakı´nın Saadet Partisi´ne bıraktığı sürpriz il

 

Mart 2019 Yerel seçimleri yaklaşırken ittifak yapan partiler illeri kendi aralarında bölüşmeye çalışıyor. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi´nden oluşan Millet İttifakı Adıyaman´ı Saadet Partisi´ne bırakma kararı aldı. CHP ve İYİ Parti arasında ise 20 ilde uzlaşı sağlandı.

?Cumhur ittifakı´nı oluşturan AK Parti ve MHP´nin ayrı adaylar çıkardığı Adıyaman´da muhalefet, ortak aday etrafında buluşmaya karar verdi.
CHP, İYİ Parti ve SP´nin il örgütleri dört aylık bir müzakere sonucunda iki ismin üzerinde yoğunlaştı.

CHP ve SP´liler eski milletvekili ve Mazlum-Der Başkanı Ahmet Faruk Ünsal´ın ortak aday gösterilmesini istiyor. Bu iki parti, Ünsal´ın HDP tabanından da oy alabileceğini düşünüyor.

İYİ PARTİLİLER ABDULKADİR KIRMIZI´YI İSTİYOR: İYİ Partililer ise Refah Partisi ve Fazilet Partisi´nden iki dönem belediye başkanlığı görevinde bulunan Abdülkadir Kırmızı´nın aday olmasını savunuyor. Son kararı partilerin genel merkezlerinin vereceği belirtiliyor. Ünsal, ?Ortak aday gösterilmek benim açımdan gurur vericidir. Bir ortaklıkta buluşma olursa seve seve giderim? dedi.

 

ABDULKADİR KIRMIZI KİMDİR: Abdulkadir Kırmızı uzun yıllardır Adıyaman siyasetinde yer alıyor. Refah Partisi ve Fazilet Partisi´nden belediye başkanlığı yaptı. Saadet Partisi bölündüğünde Numan Kurtulmuş ile birlikte hareket edip Has Parti´ye geçti. Has Partililerin AK Parti´ye geçmesinden sonra AK Partili oldu. 2009 seçimlerinde yüzde 24 oy alarak SP´nin en çok oy alan adayı oldu.

İL SAYISI 20´YE YÜKSELDİ: Edinilen bilgiye göre; iki parti arasında yapılan son görüşmede, iki parti arasındaki uzlaşıdaki il sayısı 18´den 20´ye yükseldi. İYİ Parti´nin Artvin ve Rize´de de CHP´nin adayını desteklemesinde uzlaşıldı.