Nisan Yağmurunun Faydaları

Nisan yağmuru şifalımı?

 

Geçmiş dönemlerden günümüze dek uzanan Nisan yağmurlarının şifalı olduğu düşüncesi, pek çok insanın bu bereketten ve şifadan yaralanabilmek için biriktirme yaptırmaya teşvik ediyor. Peki gerçekten nisan ayı yağmuru şifalı mı? Nisan yağmurunun faydaları neler? Nisan yağmurları ile ilgili bilinmeyenler...

Toplum içerisinde ´´Yağmur ayı´´ olarak bilinen Nisan ayında yağan yağmur, çok bereketli ve şifa doludur. Bolluk ve bereketin simgesi olarak temsil edilen Nisan yağmurlarının içerisindeki demir maddesi,vücudun enerjik ve zinde olmasına yardımcı olduğu biliniyor. Nisan yağmurunun sayısız faydaları arasında birçok hastalıkların şifası bulunmaktadır. Nisan yağmurunun bu yararlarından istifade edebilmek için yağmur esnasında bir kap ile suyun birikmesi sağlanılabilir. Daha sonra biriken suyu çeşitli bölgelerde şifa bulmak için yararlanabilirsiniz. Nisan yağmurunun toplanacağı günler ise Rumi Nisan ayının yedisinden itibaren ay bitimine kadar olan bir süredir.

nisan yağmurunun faydaları

nisan yağmurunun faydaları

Hz. .Enes (r.a) rivayetlerine göre, ?Rasulullah (SAV) ile birlikteyken yağmur yağmıştı. Hemen başını açtı ve ?Yağmur rabbimin yeni yarattığı ve indirdiği rahmettir? dedi. (Müslim 2/615, Ebu Davut 5/3309)

Geçmiş dönemlerde Mevlana dergahında yer alan Mevleviler ´Nisan taşı´ ismini verdikleri kaplarda biriktirdikleri Nisan yağmurlarını, ziyaretlerine gelen misafirlere ikram ederlermiş ve bu suyun şifalı olduğunu düşünürlermiş. Peki bilimsel açıdan ne kadar doğru?

UZMANLAR AÇIKLADI! NİSAN YAĞMURU FAYDALI...

Yapılan araştırmalara göre, Nisan ayında yağan yağmur, ilkbaharda doğanın renklenmeye başlamasıyla beraber bitki ve çiçek tozları, reçine ve çiçek polenlerinin  atmosfere karıştığı görülmüştür. Buna bağlı olarak da Nisan ayında yağan yağmur, havadaki bu maddelerle beraber yeryüzüne düşer. Düşen bu yağmurun kullanıldığı bölgeye ya da içtiği vücuda olumlu etkileri olur.

- Demir eksikliği bulunan bir kimse nisan yağmurundan yararlandıktan sonra vücudundaki demir oranı artar.

 Cilt sağlığını korur ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olarak yumuşaklık katar.

- Mayalama işlemini Nisan yağmuru ile yapmanız önerilir. Nedeni ise içerisindeki laktik asidin mayalamada önemli olduğuyla ilgilidir. Bu asit ilkbahar aylarında hava ile karışarak yağan nisan yağmuruyla birleşir.