Ocak Zammıyla Maaşlar Ne Kadar Olacak.İşte Tam Liste!

Ocak´ta emekliye, memura, herkesin maaşına zam! İşte merakla beklenen zamlı maaş listesi

 

Milyonlarca kişi zam ayı olacak ocak ayını sabırsızlıkla bekliyor. Çalışan, çalışmayan herkesin maaşının zamlanacağı ocak ayı için en kritik veri ise yılın ikinci yarısında gerçekleşecek olan enflasyon verisi olacak. Yaklaşan süreçte emekliler, memurlar, yaşlılar, engelliler ve evde yakınına bakanlar konuyla ilgili araştırmalarını hızlandırarak ´emekli maaşları ne kadar olacak? ´ocak zammı ne kadar olacak? ´en düşük emekli maaşı´ gibi soruların yanıtlarını arıyor. İşte emekli maaşları ile ilgili son haber.

Ocak´ta hemen herkesin geliri artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bir önceki 6 aylık dönemdeki enflasyon oranında zam yapılacak. Memurlara ve memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve 2019´un ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 5´i aşarsa fark verilecek.

Beklenti anketindeki tahmine göre SSK ve Bağ-Kur´luların zammı yüzde 7.3, memur ve memur emeklilerinin ise yüzde 2.3 enflasyon farkıyla yüzde 6.3 olacak.

Memur maaşlarındaki artış, pek çok aylığı etkileyecek. TAKVİM, bu oranlara göre yeni maaşları hesapladı:

En düşük emekli aylığı bin 268 liraya çıkacak. Taban aylık; 2000´den önce emekli olan SSK´lılarda 2 bin 127, memur emeklilerinde 2 bin 681 lira olacak.
Memurların maaşlarına zam ve enflasyon farkı yansıtılırken, aile yardımları da artacak. Eşi çalışmayan, 6 yaş altı 2 çocuğu olan memura ödenen tutar 433 liradan 481 liraya çıkacak.
 
 
Emekli doktorlara her ay yapılan ek ödeme artacak. Uzmanların aylık ek ödemesi 2 bin 502, uzman olmayanların da bin 913 liraya ulaşabilecek.
 
637 lira olan 65 yaş aylığı 677 liraya yükselebilecek.
Evde bakım aylığı bin 471 liraya çıkabilecek.
 
 
Yüzde 40-69 engelli olanların aylığı 541, % 70 ve üstü engeli olanlarınki 811 liraya çıkacak

ASGARİ ÜCRETLE ÖDEMELER DEĞİŞECEK

1 Ocak´tan itibaren asgari ücret de artacak. Bu ücret için pazarlık maratonu Aralık ayı başında başlarken, asgari ücretteki değişim pek çok ödemeyi de etkileyecek.

Tüm çalışanlara ödenen asgari geçim indirimi, en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı, doğum ve askerlik borçlanması ile primlerde taban ve taban tutarlar asgari ücret zammıyla yükselecek.

 Ocak´ta emekliye, memura, herkesin maaşına zam! İşte merakla beklenen zamlı maaş listesi...
 
 Ocak´ta emekliye, memura, herkesin maaşına zam! İşte merakla beklenen zamlı maaş listesi...