S-400 ´ler Ankara´da!

S-400´lerin Ankara´ya teslimatı başladı.

 

Milli Savunma Bakanlığı: S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara´ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başladı.

Milli Savunma Bakanlığı, S-400´lerin birinci grubunun Ankara´ya intikalinin başladığını duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı´ndan yapılan açıklamada, "Türkiye´nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik tedarik edilen S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara´ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başladı" denildi

S-400 NEDİR?

Şu anda dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, Rusya´nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil ediyor.

GELİŞTİRME 1993 YILINDA BAŞLADI

S-400´ün geliştirilmesine 1993 yılında başlandı. Ancak, özellikle Soğuk Savaş sonrası savunma sanayine uygulanan bütçe kesintileri nedeniyle tamamlanması oldukça uzun zaman aldı ve ancak yeni bir teknoloji olarak değil, eski sistemin devamı olarak geliştirilebildi.

SANDIK, RAMPA, RADAR...

Bu nedenle mevcut sistemde kullanılan teknolojinin yüzde 70 ile 80´i bir önceki model olan S-300´den alındı. Bunlar arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.