Sahte Seçmenin Altından CHP´li Başkan Çıktı

Sahte seçmen skandalında tünelin ucu CHP´li Hasan Akgün´e çıktı

 

Büyükçekmece´deki seçmen taşıma yolsuzluğunun ucu doğrudan CHP´li Başkan Hasan Akgün ve akrabalarına dayandı. Akgün´ün akaryakıt istasyonunda çalışan işçilerinin kayıtları düzmece belgelerle Büyükçekmece´ye alındı. Yeğen Arif Akgün´ün lokantasında çalışan 9 işçi de bilgileri dışında ilçeye seçmen yazıldı. Belediyede amir olarak çalışan diğer yeğen İsmail Akgün ise 50 işçiyi gizlice B.Çekmece´ye transfer etti.

Dosyaya göre 31 Mart seçimlerinin kaderini etkileyen usulsüz seçmen taşıma işlemine CHP´li Başkan Hasan Akgün ve akrabalarının adları da karıştı.

İKAMETİ TAŞIDI

Soruşturma dosyasına göre ilk usulsüzlük Hasan Akgün´ün kardeşleri Hüseyin, Ali Osman, Eyüp, Yusuf´la birlikte ortak olduğu Florya Akaryakıt istasyonunda yapıldı. İstasyonda çalışan işçiler Mehmet K. ve Mehmet E.´nin, ikametleri Küçükçekmece´de oturmalarına rağmen Büyükçekmece´ye taşındı. İki işçi kendi irade ve bilgileri dışında böyle bir taşıma gerçekleştirildiğini belirterek durumdan şikayetçi oldu. Akaryakıt İstasyonu´nun Şefi Talat Üstündağ, savcılık ifadesinde "Taşıma işleminden haberim yok" dedi!

UYANIK YEĞEN!

İkinci usulsüzlük Hasan Akgün´ün yeğeni olan Arif Akgün´ün Albatros Restorant Cafe de yapıldı. Akgün´ün restoranda çalışan ve farklı ilçelerde ikamet eden Fethi Ç., Haydar Ç., Yusuf K., Müslüm B., Nevzat C., Cevdet M., Mahmut K., Sedat K. ve Atilla Ç.´nin ikametleri bilgileri dışında Büyükçekmece´ye taşındı. Adlarına adres tanzim tutanakları, beyan formları tanzim edildi. Kayıtları da bizzat tutuklu sanık Mehmet Özgür Samanlı yaptı. Restoranın müdürü Mecit B., çalışanların adreslerinin değiştirildiğinin ortaya çıkmasından sonra kendisinin de e-devlet sistemi üzerinden adresini kontrol ettiğini ve kendi adresinin de 20 yıldır ikamet ettiği Beylikdüzü´nden Büyükçekmece´de bilmediği bir adrese taşındığını gördüğünü söyledi.

TC NUMARALARINI İSTEDİLER

Akgün ailesinin üçüncü seçmen yolsuzluğu da bizzat belediyede yapıldı. Hasan Akgün´ün yeğeni İsmail Akgün´ün emri altında çalışan Emin K., 19 Ocak´ta verdiği ifadesinde, fen işlerinde çalışan ve ikametleri Büyükçekmece dışında olan 50 işçiden TC kimlik numaralarının istendiğini söyledi. Emin K., "2 ay önce Fen işlerinde işçi olarak çalışan ancak ikamet adresleri ilçe dışında olan benim gibi yaklaşık 50 işçiden oylarını Büyükçekmece İlçesinde kullanabilmek için bizden TC kimlik numaralarımız ile telefon numaralarımızı vermemizi Fen işlerinde sorumlu olan Ömer Ç. istedi. Bizlerde kimlik ve telefon numaralarımızı bir kâğıda yazarak Özer Ç.´ye verdik. Benim adres değişikliğinin bu olay sonrasında verdiğimiz bilgilere istinaden yapıldığını düşünüyorum" dedi.

NE OLACAK?

- İlk olarak İstanbul´da halen devam eden oy sayım işlemlerinin tamamlanarak bu sayım sonuçları sisteme girilecek.
- Ardından İstanbul´da nihai seçim sonucunu gösteren ´il birleştirme tutanağı´ tanzim edilecek.
- AK Parti tüm bu tutanaklar tanzim edildikten sonra (7 gün içerisinde) İstanbul için olağanüstü itiraz yoluyla YSK´ya başvurabilecek.
- Yüksek Seçim Kurulu bu başvurudan sonra, iki seçimin sonucu birbirini etkileyeceği için AK Parti´nin Büyükçekmece ilçesi ve İstanbul geneli için yaptığı iptal başvurularını birlikte karara bağlayacak.

"BÜYÜK BİR İHTİMALLE..."

YSK´nın kararı sonrası görüşlerine başvurduğumuz isimlerden Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi Başkanı Avukat Mehmet Sarı, "Bu şu demek: Büyükçekmece iptal kararı verilirse, İstanbul genelinde de seçimde iptal edilecek. Büyük ihtimalle iptal edilebilir gibi değerlendiriyorum. Ama yine de sonucu beklemek gerekir" dedi. Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı ise "Yüksek Seçim Kurulu, Büyükçekmece sonuçları tüm İstanbul´u ilgilendirdiği için, İstanbul İl Geneli için yapılması muhtemel birleştirmiş görünüyor. Anladığım kadarıyla YSK, diğer ilçelerde, Maltepe, Sancaktepe gibi yapılan başvuruları da toptan inceleyerek hile iddialarının seçim sonucunu etkileyip etkilemeyeceğini ele alıp karar verecek" diye konuştu.