TBMM Yeni Başkanını Seçti

Yeni TBMM Başkanı Mustafa Şentop oldu Mustafa Şentop 336 oy aldı

 

Yeni TBMM Başkanı belli oldu. TBMM Başkanlığı için yapılan seçimde 4 partiden 4 aday yarıştı. Yapılan iki tur oylamada da sonuç çıkmadı. AK Partili Mustafa Şentop 3. turda 336 oy alarak TBMM´nin yeni başkanı seçildi. MHP Şentop´a tam destek verdi. İşte oylama sonuçları.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım´ın Meclis Başkanlığı görevinden istifa etmesi ile bugün yeni başkan seçildi. Meclis yeni başkanını seçmek için toplandı. 

TBMM Başkanlığı seçiminde, adaylar, birinci turda seçilebilmek için gerekli olan 400 oya ulaşamadı. TBMM Genel Kurulunda, birinci tur yapılan oylamada 528 milletvekili oy kullandı.

İlk tur oylamada, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 322, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 120, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü 45, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 35 oy aldı. 6 oy da geçersiz sayıldı

İkinci turda da adaylardan birinin seçilebilmesi için 400 oy alınması gerekiyordu. İkinci tur oylamada AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 333, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 126, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü 46, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 35 oy aldı. 4 oy da geçersiz sayıldı.

3. TURDA SONUÇLANDI
Meclis yeni başkanı seçmek üzere üçüncü tura geçti. Bu turda salt çoğunluk olan 301´i alan AK Partili Mustafa Şentop yeni Meclis Başkanı oldu. Şentop 336 oy aldı. CHP´li Engin Altay ise, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü 46,  İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz de 33 oy aldı.

ŞATIROĞLU ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ
Oylama başladan önce AK Parti´li Nevzat Şatıroğlu adaylıktan çekildi. Mecliste 4 partiden 4 aday yarıştı. MHP, AK Parti´nin adayı olan Mustafa Şentop´u destekledi.

MHP´DEN ŞENTOP´A TAM DESTEK
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "Milliyetçi Hareket Partisi tam kadro halinde katılıp AK Parti´nin değerli adayı Tekirdağ Milletvekili Sayın Mustafa Şentop´u eksiksiz destekleyecektir. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

KİMLER ADAYDI?

AK Parti: Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop

CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz