´Teröre Bir Darbe Daha Vurduk´

Başkan Erdoğan´dan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili flaş açıklamalar.

 

Başkan Recep Tayyip ErdoğanRusya ziyareti dönüşü Suriye´ye düzenlenen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ülkemizin güvenlik kaygılarını teyit eden ve Suriye´ye barış ve istikrar getirmeyi hedef alan bu anlaşma yoğun bir çalışma sonucunda beklenen neticeye varmış oldu. Bu anlaşma ile terör koridoruna bir darbe daha vurduk." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, dün günübirlik ziyaret ettiği Rusya´da, terörle mücadele, Suriye´nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin sağlanması ile mültecilerin geri dönüşü noktasında tarihi bir mutabakata imza atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkaın Erdoğan´ın gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar ve değerlendirmeleri şöyle;
Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin´in daveti üzerine geldiğimiz Soçi´de önemli bir anlaşmayı gerçekleştirmiş olduk. Ülkemizin güvenlik kaygılarını teyit eden ve Suriye´ye barış ve istikrar getirmeyi hedef alan bu anlaşma yoğun bir çalışma sonucunda beklenen neticeye varmış oldu.
Bu anlaşma ile terör koridoruna bir darbe daha vurduk, Suriye´nin toprak bütünlüğünü güçlendirecek bir adım attık, Astana sürecinde önemli bir kazanım elde ettik, Barış Pınarı Harekatının bir meyvesini daha aldık, mültecilerin evlerine dönüşlerini kolaylaştıracak bir zemin oluşturduk. Bu kazanımlar ışığında Suriye´de siyasi sürecin ilerletilmesi için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.

SORU-Sayın Cumhurbaşkanı bu davet için teşekkür ederiz. Biz de tarihi bir toplantıya şahitlik ettik. Somut olarak daha net anlayabilmemiz için birkaç noktada sorum olacak. Kamışlı´nın dahil edilmemesi gibi bir ifade oldu. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Ortak devriyenin dışında ama YPG´nin olmayacağı 30 kilometre alanın içinde mi Kamışlı?

Kamışlı´nın özelliği şu; Kamışlı şu an itibarıyla Rus askerleri ile rejim güçlerinin bulunduğu bir yer. Dolayısıyla orada bizimle karşı karşıya gelmek gibi bir şeyi arzu etmiyorlar. Biz de zaten böyle bir şeyi arzu etmedik ve başından itibaren Kamışlı tarafında böyle bir şeye girmedik.

SORU-ABD ile anlaşmamızda bir süre vardı. Burada da bir süre var, 150 saat? Eğer Türkiye PKK-YPG güçleri çıkmayı reddederse kalan yerlere askeri harekat seçeneğini masada tutuyor mu? Bir de Türkiye-Rusya arasında kurulacak mekanizmanın bir yerinde bir şekilde rejim de yer alacak mı?

Gerek ABD gerekse Rusya ile olan bu anlaşmalarımızda eğer verilen sözler yerine gelmezse bizim için atılması gereken adımlarda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Amerika ile yapılan anlaşma kısmında yine aynı operasyonumuzu kararlılıkla devam ettiririz. Rusya ile ilgili olarak da Sayın Putin çok kararlı konuştu, "Biz bunları buralardan kesinlikle atarız" dedi. Şimdi tabi bu sözü verdiğine göre atılmayınca bizim görev başlar. O da aynen diğerleri ile ne ise bunlarla da o olacaktır. Değişen bir şey olmaz. Süreci göreceğiz.

 

.