Trump: Türkiye´ye Yaptırım Düşüncemiz Yok

ABD Başkanı Donald Trump´tan son dakika Türkiye daveti! Beyaz Saray´a davet...

 

S-400 füzelerinin geçtiğimiz günlerde Türkiye´ye gelmesinden sonra Trump´tan bir son dakika açıklaması daha geldi! Kendisinden önceki yönetimi (Obama yönetimini) suçlayan Donald Trump, "Türkiye´ye yaptırım getirecek misiniz?" sorusuna "Hayır, öyle bir düşüncemiz yok." yanıtını vermişti. Donald Trump´ın Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere Cumhuriyetçi senatörleri Beyaz Saray´a davet etti; işte son dakika haberinin ayrıntıları

ABD Başkanı Donald Trump´tan son dakika Türkiye daveti! Beyaz Saray´a davet...

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump S-400 konusu ve Türkiye hakkındaki gelişmeleri görüşmek üzere Cumhuriyetçi senatörleri Beyaz Saray´a davet etti. Bu görüşmenin yerel saatle 23 Temmuz Salı günü saat 16:00´da yapılacağı ifade edildi. Haberde, toplantı davetiyesinin bir kopyasına da ulaşıldığı, davetiyede "Başkan Donald Trump adına... Türkiye hakkında" ibaresinin yazılı olduğu belirtildi.

´NE YAPABİLECEĞİMİZE BAKIYORUZ´

ABD Başkanı Trump, Türkiye konusunda dün yaptığı son açıklamasında, Barack Obama yönetiminin Türkiye ile ilgili hatalarına vurgu yaparak, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Birçok bakımdan çok zor bir durum. Türkiye bağlamında önceki yönetim çok büyük hatalar yaptı ve bu çok kötü. Dolayısıyla şu anda (yaptırımlar konusuna) buna bakıyoruz, ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz (kararımızı) açıklamadık."

Trump, bu açıklamasından kısa süre önce de "Türkiye´ye yaptırım getirecek misiniz?" şeklindeki bir soruya, "Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz." yanıtını vermişti.

Önceki gün Beyaz Saray ve Pentagon´dan yapılan açıklamalarda, S-400´lerden dolayı Türkiye´nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı, bununla birlikte ABD´nin Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer verdiği kaydedilmişti.