Türkiye´den Operasyona Hazırız Mesajı

Fırat´ın doğusuna yapılacak harekatın hazırlıkları tamamlandı! Namlular YPG/PKK´ya karşı ateşe hazır.

 

Terörle mücadele kapsamına Fırat´ın doğusuna yapılacak harekatın tüm hazırlıkları tamamlandı. Operasyon F-16´ların ve sınıra yerleştirilen Fırtına obüslerinin YPG/PKK´yı vurmasıyla başlayacak. Ardından ise İHA ve SİHA desteğiyle Mehmetçik bölgeye girecek.

ABD´nin uzun süredir oyaladığı Suriye´nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması ve Fırat´ın doğusuna yapılacak harekâtı ile ilgili geri sayım başladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında dün gerçekleşen görüşme ve ardından da Beyaz Saray´dan gelen açıklama ile Suriye düğümü çözüldü. Türkiye sınır güvenliğini sağlamak ve bekasını korumak kendi imkan ve kabiliyetleri ile sınırımızın ötesindeki terör unsurlarını temizleyecek.

Açıklamanın ardından Şanlıurfa´nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinin karşında bulunan Tel Abyad-Ras´ül Ayn arasında bulunan 100 kilometrelik hattaki ABD´ye ait askeri noktalarda ABD ve koalisyon askerleri çekilmeye başladı. 20 zırhlı araçtan oluşan ABD konvoyu Ayn İssa´daki askeri üslerine konuşlandı. YPG/PKK ise Deyrizor´dan bölgeye 30 araçlık konvoy gönderdi.