Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?

Regaip kandili 2019 ne zaman, hangi gün? Diyanet üç aylar tarihleri Üç aylar 2019 ne zaman başlayacak?

 

Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? Üç aylar 2019 ne zaman başlıyor? Soruları üç ayların yaklaşmasına sayılı günler kala Müslüman vatandaşlarımız tarafından sorulmaya devam ediyor. Müslümanlar için en kusal günlerden biri olan Regaip Kandili, hicri takvime göre yedinci ay olan Recebin ilk perşebesini cumaya bağlayan geceye ad olmuştur. Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi ve Ramazan başlangıcı gibi Müslümanlar için anlam ve önemli büyük dini günleri barındıran üç aylar ile ilgili 2019 yılına ait detaylar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşıldı. 2019 yılı dini takvimiyle birlikte, üç ayların başlayacağı tarihi ile ilgili ayrıntıları bu haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Üç ayların başlangıç tarihi için geri sayım başladı. İçinde Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi ve Ramazan başlangıcı gibi dini günleri barından üç aylar ile ilgili detaylar Diyanet tarafından paylaşıldı. Üç aylarda, gündelik hayatın tek düzelikden çıkıp, bu dönemi sosyal barışın ve huzurun bir vesilesi sayarak, karşılıklı sevgi ve hoşgörüyle karşılayacakları, kendi inanç ve değerlerini yaşama ve yaşatmayı öğrenecek bir süreç olarak nitelendiriliyor. Peki Regaip Kandili hangi ne zaman hangi gün? İşte konuya ilişkin merak edilenler?

Dini vazifelerini yerine getirebilmek için Recep ayının başlangıç tarihini merak eden vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürüyor. Hz. Muhammed´in ´Allahım recep ve şaban ayında bizi bereketlendir, ramazan ayına ulaştır´ duasıyla anlattığı, bu ayın başlangıcı için artık kısa bir süre kaldı.

Dini vazifelerini yerine getirebilmek için Recep ayının başlangıç tarihini merak eden vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürüyor. Hz. Muhammed´in ´Allahım recep ve şaban ayında bizi bereketlendir, ramazan ayına ulaştır´ duasıyla anlattığı, bu ayın başlangıcı için artık kısa bir süre kaldı. İşte, 2019 Recep ayının başlangıç tarihi...

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN İDRAK EDİLECEK?

Müslümanlar için en kusal günlerden biri olan Regaip Kandili, hicri takvime göre yedinci ay olan Recebin ilk perşebesini cumaya bağlayan geceye ad olmuştur. ?Kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış? anlamındaki rag?benin çoğulu olan reg?ib kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe ?bol sevap ve mükâfat, faziletli amel?, özellikle Mâlikî fıkıh kaynaklarında sünnetin mukabili olarak ?müstehap, nâfile ibadet? mânalarında kullanılır.

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN?

Üç Aylar bu yıl 8 Mart 2019´da başlayacak. Bu tarih itibariyle Recep ayı idrak edilecek. 2 Nisan´da ise Miraç Kandili Müslümanlar tarafından dualar ve ibadetlerle ihya edilecek. Şaban ayı ise 6 Nisan´da başlayacak ve 19 Nisan´da Berat Kandili ihya edilecek. On bir ayın sultanı Ramazan´da 6 Mayıs´ta başlayacak.

ÜÇ AYLARIN DİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ NEDİR?

Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde ?Allah´ım! Recep ve Şaban´ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan´a ulaştır.? diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259).

Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan´ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79).