UETS ile kayıp tebligatlara son

Gelişmiş teknoloji sisteminin hayatımıza tam anlamıyla oturmasıyla birlikte bireysel ve kurumsal alanlarda işlerin çok daha rahat yürütüldüğü bir gerçektir.

 Kurulduğu günden bu yana hayata kolaylık sağlayan e-devlet sistemi, bireysel kullanıcılara kolaylık sağladığı gibi kurumların da işlemlerinde hem kolaylık hem de daha kısa sürede işlem yapmayı sağladı. 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle çıkartılan yasaya göre tebligat çıkartmaya yetkili olan mercilerin ve kişilerin elektronik ortamda tebligat çıkartmaları şart koşuldu. Bu şart ile birlikte birçok alanda artık daha güvenilir ve net sonuçlar elde edilebilmektedir. Mahkeme tebligatları, daha önceleri posta yoluyla gönderiliyordu ve bu da çoğu zaman tebligatların ilgili kişiye ulaşmasına mâni olabiliyordu. Postanın kaybolması, şahısın bulunamaması gibi durumlar başta olmak üzere birçok problem kendini gösterebiliyordu. Ancak yeni getirilen yasa sayesinde, tebligat çıkartma ile yetkili olan kurum ve kuruluşlar, özel şirketler, avukatlar, noterler, arabulucular ve bilirkişiler yani kanun kapsamında yer alan tüm tüzel ve gerçek kişiler, hazırlanan tebligatları elektronik yolla göndermek zorundadırlar. PTT A.Ş tarafından kurulup geliştirilen ve güvenliği sağlanan Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi yani diğer adıyla UETS sayesinde artık inkara yol açabilecek durumlar ortadan kalkmış oldu. Çünkü elektronik sistem, sadece e-posta yoluyla da ilgili kişilere ulaşmıyor aynı zamanda SMS bildirimi ile de ilgili kişilere gerekli tebligatlar ulaştırılıyor.

Herkes UETS´e geçmek zorunda mı?

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi, 2019 Ocak ayı itibari ile yürürlüğe girdi ancak bu dönemde yürürlüğe girmesiyle birlikte tüm tebligat çıkartmaya yetkili olan kurumlar sisteme geçme zorunluğunda değiller bazı özelliklere sahip olan kişi veya kurumlar sisteme geçmek zorundadırlar. Fakat zorunlu olmayanlar da isteğe bağlı olarak geçiş yapabilmektedir. Sisteme başvuran kişilerin aşağıdaki evrakları hazırlamaları gerekmektedir.

-          Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gerçek kişiler, TCK Numarası ile birlikte kimlik bilgileri,

-          Yabancı gerçek kişiler için ?Yabancı Kimlik Numarası? ile birlikte kimlik bilgileri,

-          MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi)´ne kayıtlı olan kişilerin MERSİS bilgileri, sisteme kayıt olmayanların ise kayıtlı oldukları sistemdeki bilgileri,

-          DETSİS´e kayıtlı olan kişilerin benzersiz numaraları ve sistem bilgileri, sisteme kayıtlı olmayanların ise kayıtlı oldukları sistem bilgileri gerekmektedir.

UETS´e geçmek zorunda olmayan kişilerden istenen belgeler

Yeni bir yasa olmasından dolayı çoğu kişinin sistem hakkında yeteri kadar bilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle bu alanda hizmet veren uzman kurumlardan destek almak en doğrusudur. UETS geçme zorunluğu bulunmayan kişi veya kurumların başvuru için hazırlamaları gereken belge ve evraklar şunlardır;

-          Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olanların üzerinde TCK numarası bulunan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı,

-          Yabancı olanların ?yabancı kimlik numarası?, mavi kart numarası, pasaport ve güvenli elektronik imza,

-          Tüzel kişilerin tabii oldukları sistem bilgileri.

Kayıt olmak için acele edin

Yeni yürürlüğe girmesine rağmen çok sayıda kişinin geçiş yaptığı sistem, bazen yoğunluklardan dolayı daha uzun zamanlara yayılabilmektedir. Bununla birlikte bir de evrakların hazırlanması ve gerekli belgelerin ilgili kurumlara gönderilmesinde de dikkatli olunması gerekmektedir. Sistem hakkında gerekli tüm bilgilere sahip olan kurumumuz ile iletişime geçerek UETS hakkında daha fazla bilgi alabilir, sistem başvurusunda bulunmak için https://www.turkkep.com.tr/uets-ulusal-elektronik-tebligat-sistemi-modulu adresinden talepte bulunabilirsiniz.