Ünlü Firma Binlerce Kişiyi İşe Alacak

Volkswagen´den Türkiye´ye dev yatırım! Binlerce kişiye istihdam sağlayacak

 

Volkswagen, 1.3 milyar euroluk yeni yatırımı için Türkiye´yi seçti. Bu kararda VW CEO´su Herbert Diess´in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme etkili oldu

5 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Türkiye´de 4-5 bin kişilik istihdam yaratacak fabrikanın 2022 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Manisa´da inşa edilmesi beklenen fabrikada Volkswagen Grubu´nun Skoda ve Seat markaları için üretim yapılacak. Son yıllarda talebi karşılamakta zorlanan Skoda´ya Volkswagen Grubu yeni fabrika için onay vermişti.

NEDEN TÜRKİYE?

Türkiye´nin yaklaşık 50 yıllık bir otomotiv geçmişi var. Dünyanın önemli otomotiv ülkelerinden biri olan Türkiye´de birçok markanın yatırımları bulunuyor. Fiat, Renault, Mercedes-Benz, MAN, Otokar, Anadolu Isuzu, Honda, Hyundai, Toyota ile Temsa Türkiye´de otomobilden hafif ticari araca, kamyondan otobüse kadar üretim yapıyor. Ayrıca Türkiye´de otomotiv yan sanayisinin alt yapısı kuvvetli. Aynı zamanda otomotivde deneyimli kalifiye bir işgücü var. Volkswagen bu yüzden Türkiye´ye tercih etti.

MALİYETLER DÜŞÜK

Alman? Handelsblatt gazetesinin haberine göre, Volkswagen yönetimi Türkiye´ye yatırıma ilk baştan beri sıcak bakıyordu. Haberde, Türkiye´nin fabrika yatırımı için vereceği teşvikler ile Türkiye´de işçilik maliyetlerinin Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olmasının VW´nin seçimini etkilediği ifade edildi. Frankfurter Allgemeine Zeitung´da hafta sonunda yer alan haberde de, Türkiye´nin VW´nin yeni üretim tesisler açısından cazip bir üretim yeri olduğu belirtilmişti. Gazeteye açıklama yapan VW sözcüsü, Türkiye´de "somut müzakereler" yürütüldüğünü ve "en üst düzeyde görüşmeler" yapıldığını söylemişti.

14 YIL NAZLANDI

Türkiye´de en çok satan markalar arasında bulunan Volkswagen´in yatırım yapması için 14 yıldır mücadele ediliyor. VW´nin Türkiye Distribütörü Doğuş Holding´in Başkanı Ferit Şahenk, ilk olarak 2005´te Cenevre Otomobil Fuarı´nda VW´yi yatırıma davet etmişti. Daha sonraki yıllarda bu çağrı gerek Doğuş, gerekse Ankara tarafından birçok kez tekrarlandı. Ancak, Volkswagen Grubu bugüne kadar yatırıma nazlı davrandı.