Vatandaşlık Sorgulama

Türkiye sınırları içerisinde yaşayan veya daha sonrada Türk vatandaşlığına kabul edilmek için başvuruda bulunan bir vatandaşın durumu hakkında sorgulamada bulunması gerekebilir

Bu durumlarda vatandaşlığınızın onay alıp almadığı veya vatandaşlık durumunuzun sorgulanması için yasal kurumlara başvurmanız şarttır. Aksi durumda diğer yollardan herhangi sağlıklı bir bilgi edinmeniz mümkün olmayacaktır.

NVI Üzerinden Online Vatandaşlık Sorgu / Sorgulama

Vatandaşlık başvurusu sonrasında edindiğiniz bilgiler NVI üzerinden bilgileriniz doğrultusunda kolaylıkla vatandaşlık sorgu yapabilirsiniz. Henüz işlemleriniz tamamlanmadığında ise nvi.gov.tr adresinden nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünün açmış olduğu sekme üzerinden işlemlerinize devam edebilirsiniz. Sorgulama işlemi sonucunda resmi bir bilgi edinmeniz söz konusu olacaktır. İnternet üzerinden kolay bir şekilde sorgulama yapmak isteyenler için en pratik yol bu şekilde olacaktır.

Nüfus Müdürlüğü

Vatandaşlık sorgulama yapmak isteyenlerin birebir görüşmek ve durum hakkında bilgi edinmek istemeleri halinde ise kendilerine en yakın nüfus müdürlüğüne başvurmaları gerekir ya da online olarak vatandaşlık başvurum ne aşamada ekranını ziyaret edebilirler. Bu online sayfayı ziyaret etmek için NVI web adresine giriş yapabilirsiniz. İşlem sürecinin tamamına yakını nüfus müdürlükleri tarafından yerine getirildiğinden dolayı en kesin sorgulama ve sonuç elde etme seçeneği müdürlüklerden yapılacaktır. Başvurunuz sırasında takip edebilmeniz amacıyla size verilen bilgi formu ile başvuru yapmanız gerekir. Henüz kimlik numaranız olmaması halinden dolayı işlemleriniz sadece bu bilgi formu üzerinden takip edilebilir. Bundan dolayı bu evrakla birlikte sorgulama işlemine başvurmanız gerekecektir.

Vatandaşlık başvurusu yapmış olanların veya vatandaşlığını kaybetmesi halinde yeniden başvuru yapmış olanların online sorgulama yoluyla da sorgulama yapması mümkündür. NVI web adresini ziyaret ederek online vatandaşlık sorgu ekranı üzerinden bilgileriniz doğrultusunda vatandaşlık sonucunu öğrenebilirsiniz.

Başka bir telefon numarası veya bağlantı üzerinden işlem yapmanız güvenlik nedeniyle sorun olacağından dolayı doğru numarayı aradığınızdan ve doğru bağlantı adresi üzerinden işlem yaptığınızdan emin olmanız oldukça önemlidir. Sorgulama sonucunuzla birlikte hangi aşamada olduğunuzu veya bir işlem gerekip gerekmediğini de kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve vatandaşlık davaları hakkında hukuki destek için Develioğlu Hukuk´un web adresini ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.www.develiogluhukuk.com