Volkswagen Yatırıma Hazırlanıyor

Reuters : Volkswagen Türkiye´de yatırım için taşıt vergilerini görüşüyor

 

Reuters´n konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberne göre Türkye´ye fabrka yatırımı çn anlaşma sağlamaya çalışan Volkswagen Ankara le taşıt verglern görüşüyor

Türkye´de yaklaşık 1 mlyar Euro tutarında fabrka yatırım yapma kararına nha haln vermeye çalışan Alman otomobl üretcs Volkswagen Ankara le taşıt vergs rejm hakkında görüşmeler yürüttüğü ler sürüldü. Şrket geçen ay yaptığı açıklamada brden fazla markası çn araç üretecek fabrkanın nereye kurulacağı konusunda nha br karar almadığını belrtmşt ancak Reuters´n konu hakkında blgs bulunan k kaynağa dayandırdığı haberne göre Volkswagen Türkye´de yatırım yapmaya yakın ve yakında adım atacak. Volkswagen yen fabrka yatırımı çn Bulgarstan´ı da ncelyordu. Ancak kaynaklar şrketn Türkye´de nha yatırım kararı almaya yaklaştığını belrttler. Habere göre adlarının açıklanmasını stemeyen kaynaklar Volkswagen´n taşıt verg sstemnde ne gb taahhütler stedğn söylemed. Ancak Türkye´de yapılan tüm yen araç alımlarına hem özel tüketm vergs (ÖTV) hem de KDV uygulanıyor. ÖTV motor hacm 1.6 ltreye kadar olan araçlar çn yüzde 45- yüzde60 aralığında değşrken, 2 ltreye kadar hacml araçlarda yüzde 100-110´a çıkıyor.

´FORMÜL ARANIYOR´

"Volkswagen Türkye´ye 1 mlyar Euro yatırıma büyük oranda hazır... Sadece verg konusunda Türkye´den bazı düzenleme talepler var" dyen lk kaynak, Türkye´nn mevcut üretclere zarar vermeyecek ancak Volkswagen´n endşelern gderecek br formül bulmaya çalıştığını fade ett. İknc kaynak, "Sadece şu anda verg sstemne dar br konu kaldı" dyerek görüş ayrılıklarının gderlebleceğn belrtt ve ekled: "Hemen olmasa da bell dönem çn uygulama taahhüdü yeterl olablr. Bu talebn son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan´a letlmes gündemde. Kısa sürede nha karar çıkacaktır." Aralarında Fat , Renault , Ford , Hyunda ve Toyota´nın bulunduğu başlıca uluslararası üretcler Türkye´de hal hazırda büyük ölçekl üretm yapıyorlar. Bu üretcler geçen yıl 1.3 mlyon adet otomobl ve haff tcar araç hracatı yaparken, üretmler bu rakamı aştı. Otomobl satışlarından alınan yüksek vergler tüketcler ve yurtç pazar çn de üretm yapma zorunluluğu olan üretcler 1.6 ltrenn altındak motor hacmlerne sıkıştırıyor. Türkye´de geçen yıl satılan otomobllern yüzde 96´sı 1.6 ltreden küçük motorlara sahpt.