Yarın Bazı Yollar Kapalı

Atatürk Havalimanı´ndan İstanbul Havalimanı´na... İşte İstanbul´da kapanacak yollar

 

Sivil havacılık tarihine geçecek dev taşınma başladı. ´Büyük Göç´ olarak adlandırılan Atatürk Havalimanı´ndan İstanbul Havalimanı´na taşınma işlemi 4 Nisan Perşembe gününü 5 Nisan Cuma gününe bağlayan gece 03:00´te başladı. Belgesellere konu olan dev taşınmada Atatürk Havalimanı´ndan THY´ye ait malzeme ve araçları İstanbul Havalimanı´na nakleden TIR´lar, yeni havalimanına yük taşımaya devam ediyor. İşte Atatürk Havalimanı taşınırken kapanacak yollar.

İstanbul Yeşilköy´de yıllardır hizmet veren Atatürk Havalimanı, yeni yapılan İstanbul Havalimanı´na taşınıyor. "Büyük Göç" olarak adlandırılan tarihi taşınma işlemi saat 03.00´da başladı.

Atatürk Havalimanı´ndan Türk Hava Yolları´na (THY) ait malzeme ve araçlarla yola çıkan TIR´lar, İstanbul Havalimanı´na giriş yaptı.

Saat 03.00´te start alan taşınma, 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 23.59´da tamamlanacak. Bu tarihi taşınma, toplam 45 saat sürecek.

DİKKAT! İSTANBUL´DA BU YOLLAR TRAFİĞE KAPALI

12 SAAT (5 NİSAN 22.00´DEN 6 NİSAN 10.00´A KADAR)

Yeşilyurt havuzlu kavşaktan başlayarak, Atatürk Havalimanı Caddesi, Mahmutbey Yeşilköy Bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi), O-7 Kuzey Çevre Otoyolu (İCA İşletmesi), O-6 Kuzey Marmara Otoyolu´ndan İstanbul Havalimanı girişine kadar.

14 SAAT (6 NİSAN 10.00´DAN AYNI GÜN 23.59´A KADAR)

Yeşilyurt havuzlu kavşağından başlayarak, Atatürk Havalimanı yönünde, Atatürk Havalimanı Caddesi, Mahmutbey-Yeşilköy bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi) Mahmutbey Kavşağı´na (Mall Of İstanbul Mevkisi) kadar, İstanbul Havalimanı´ndan Atatürk Havalimanı´na dönüş istikametindeki yollar

9 SAAT (6 NİSAN 01.00´DEN AYNI GÜN 10.00´A KADAR)


İstanbul Havalimanı´ndan başlayarak, O-6 Kuzey Marmara Otoyolu (Avrupa Otoyolu Yatırım ve İşletme AŞ), O-7 Kuzey Çevre Otoyolu, Mahmutbey-Yeşilköy bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi) Yeşilyurt Havuzlu Kavşağa kadar olan yollar.

24 SAAT (5 NİSAN 22.00´DEN 6 NİSAN 22.00´YE KADAR)

O-7 Kuzey Çevre Otoyolu´nun Mahmutbey Kavşağı ile Reşadiye Kavşağı arasında kalan kesimi.

Öte yandan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü´nü kullanmak zorunda kalan tüm araç sınıflarının yolun trafiğe kapatıldığı 24 saat boyunca Fatih Sultan Mehmet Köprüsü´nden geçişine izin verilecek.

 

Atatürk Havalimanı´ndan İstanbul Havalimanı´na... İşte İstanbul´da kapanacak yollar...

Aycı, taşınmanın şu anda yüzde 25´inin gerçekleştiğini belirtirken, taşınma gününde CNR Fuarı´na gidecek olanların ve Açıköğretim Fakültesi sınavlarına girecek olanların yol güzergahlarını kontrol etmesini istedi

Aycı, taşınmanın şu anda yüzde 25´inin gerçekleştiğini belirtirken, taşınma gününde CNR Fuarı´na gidecek olanların ve Açıköğretim Fakültesi sınavlarına girecek olanların yol güzergahlarını kontrol etmesini istedi.

THY YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLKER AYCI ŞUNLARI SÖYLEDİ:
Atatürk Havalimanı´nın taşınmasının yüzde 25´i gerçekleşti. 1990´lı yılların başında atılan adımlar, 2000 yılında uluslararası terminalimiz büyütüldü ve genişletildi. Daha modern bir havalimanına kavuşmuştuk.

20 milyon kapasiteli bir yeni terminale kavuşmuştuk. Zaman içerisinde içerideki terminal büyütüle büyütüle kapasite 60-70 milyona dayanmıştı ama yine de yetmez olmuştu.

EN BÜYÜK GÖÇÜ BAŞLATMAK ÜZEREYİZ
Yeni Havalimanımızla birlikte anılarımız gurur anına dönüşecek. Dünyanın sivil havacılıktaki en büyük göçünü başlatmak üzereyiz. Büyük göçün en büyük adımını atacağız.

Süreç gece 03´de başlayacak olan büyük taşınmanın büyük adımıyla birlikte 45 saatlik süre içerisinde bu taşınmayı tamamlayacağız. Yeni evimize, yeni yuvamıza kavuşmuş olacağız.

TAŞINMA İÇİN BACKUPLAR VAR
Taşınma sırasında hesapta olan olmayan aksaklıklar meydana gelebilir. Çalıştığımız lojistik şirketiyle birlikte backup planları yaptık.

Taşınmayı akamete uğratacak duraksama, arıza meydana gelirse oraya müdahale etmek için 40 kilometrelik yola 5 ayrı istasyon kurduk. İstanbul Emniyeti´ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği´ne teşekkürler.

CNR FUARI´NA GİDECEKLER VE SINAVA GİRECEKLERE DİKKAT ÇEKTİ
Basın Ekspress yolunun kapatılması taşınma süresince mümkün olacak. CNR´da fuar ve Açıköğretim sınavları olacak. Bunlarla ilgili özellikle fuarlara gelecek olan ziyaretçilerimize ve çalışanlara ve aynı şekilde sınavlara girecek olan kardeşlerimize seslenmek istiyorum.