YSK Seçim İptali Talebini Görüşüyor

YSK, AK Parti´nin İstanbul talebini gündemine aldı

 

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), AK Parti´nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itirazını bugün gündemine aldı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından olağan itiraz süreçleri tamamlandı. YSK´nin gündeminde, AK Parti ve MHP´nin yaptığı olağanüstü itirazlar ile AK Parti´nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı itiraz bulunuyor.

YSK´nin gündem toplantısının saat 14.00´te başlaması öngörülüyor.

AK Parti´nin olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti. AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK´ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçe de sunmuştu.

AK Parti´nin YSK temsilcisi Recep Özel, Büyükçekmece seçim sonuçlarına itirazını yapmış ancak bu itirazın, içinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin itirazların da yer alması nedeniyle olağanüstü itirazla birlikte görüşülmesini istemişti. YSK de bunu kabul etmişti.